W trakcie warsztatów chcemy pokazać podstawowe elementy środowiska, powiązania między nimi, ich znaczenie i zagrożenia Będzie to 5 elementów takich jak: 1.budowa i rola drzew 2. sieci troficzne 3. gleba 4.zagrożenia suszą 5.woda.
Jednym z celów naszego projektu jest przekonanie uczestników i ich rodzin (poprzez efekt multiplikacji) jak ważną funkcję w naszym życiu pełni przyroda, a dokładnie drzewa. I, co ważne, nie tylko okazałe, duże drzewa, ale także małe zadrzewienia w okolicach naszych mieszkań, parki w miastach i zwykłe zieleńce. W programie, który ma pokazywać jak aktywnie chronić przyrodę , pokażemy najpierw jak ją poznawać i opisywać. Jak w większości naszych działań położymy też nacisk na poznawanie przyrody ,a szczególnie drzew, wszystkimi zmysłami ,co przełoży się na ogólny wzrost wrażliwości oraz zainteresowanie przyrodą, jej różnorodnością i ochroną. To działanie jest szczególnie ważne w młodszych grupach. Powinno to wpłynąć na ogólną postawę życiową uczestników, również i w przyszłości jako dorosłych osób.
Dzieci wiedza, że ochronie podlegają rezerwaty czy parki narodowe, ale często nie doceniają zieleni wokół swoich miejsc zamieszkania, w tym roślinności ruderalnej. W programie, który ma pokazywać jak aktywnie poznawać przyrodę poprzez obserwację i proste doświadczenia liczymy na ogólny wzrost wrażliwości oraz zainteresowanie przyrodą, jej różnorodnością i ochroną . Powinno to wpłynąć na ogólną postawę życiową uczestników, również i w przyszłości jako dorosłych osób.
Aktualności
2024-11-04
Zapraszamy na konferencję
Zapraszamy na konferencję z okazji naszego 25-lecia .pt. "Ekologia na co dzień czyli jak żyć i działać ekologicznie" w dniu 19.11.24. o godz. 10.00 Konferencja będzie transmitowana na naszym profilu na Facebooku. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa najciekawszych prac, które wykonała młodzież w trakcie naszych działań edukacyjnych.
2024-09-26
Warsztaty ekologiczne w roku szkolnym 2024/25
Zapraszamy do udziału w warsztatach ekologicznych, które organizujemy nieodpłatnie w roku szkolnym 2024/25. Do końca listopada br. prowadzimy warsztaty dot. drzew i ich roli w przestrzenni miejskiej pt. Moje drzewa w moim mieście" oraz warsztaty pt. Wielkie odkrycia małych ludków, podczas których uczestnicy przeprowadzą proste eksperymenty obserwacje przyrodnicze, aby zrealizować swoje "wielkie odkrycia" . Warsztaty prowadzimy na terenach przyszkolnych zainteresowanych lub w ogrodzie sensorycznym przy Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej . Zgłoszenia prosimy przesyłać mailowo na adres ziemiaimy@wp.pl Obowiązuje regulamin warsztatów.
2024-06-20
Wakacje z przyrodą
Zapraszamy zainteresowane grupy dzieci i młodzieży do udziału w wakacyjnych warsztatach przyrodniczych. Mamy do zaproponowania dwa typy warsztatów: -warsztaty o drzewach w ramach projektu "Moje drzewa w moim mieście" - na terenie Dąbrowy Górniczej ( dofinansowane przez Miasto Dabrowa Górnicza) -warsztaty pt." Czy przyroda naprawdę jest nam potrzebna" - na terenie Metropolii Górnośląsko Zagłębiowskiej (dofinansowane przez WFOŚiGW w Katowicach) - dojeżdżamy do zapraszającej placówki. Warsztaty są bezpłatne. Realizujemy je aż do 30 listopada br. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem.
2024-06-12
Przyrodniczy konkurs fotograficzny
Publikujemy listę wszystkich nagrodzonych.
2024-04-16
#Kręci nas recykling
Już po raz trzeci nasze stowarzyszenie włącza się do ogólnopolskiej akcji #Kręci nas recykling, która organizuje podróżnik Dominik Dobrowolski wraz z firma Oponeo. Tym razem sprzątamy teren przy ulicy Granicznej w Dąbrowie Górniczej w dniu 19 kwietnia br. Sprzątamy z młodzieżą ze szkół średnich.