2024-09-26 - Warsztaty ekologiczne w roku szkolnym 2024/25

Warsztaty pt.5 rzeczy,które powinieneś wiedzieć o środowisku"

W trakcie warsztatów chcemy pokazać podstawowe elementy środowiska, powiązania między nimi, ich znaczenie i zagrożenia Będzie to 5 elementów takich jak: 1.budowa i rola drzew 2. sieci troficzne 3. gleba 4.zagrożenia suszą 5.woda.
Bierzemy pod uwagę wiek odbiorców i dla dzieci z klas 0-IV planujemy zabawy i zadania do rozwiązania na kilku stanowiskach i praca plastyczna jako podsumowanie warsztatów, dla dzieci starszych– pokazy, stanowiska doświadczalne (dzieci pracują samodzielnie w oparciu o kartę pracy na kilu stanowiskach różnotematycznych), prezentacje,.
Część zagadnień będziemy chcieli zrealizować w terenie przyszkolnym, a część na terenie szkół.
Warsztaty będą realizowane do końca roku szkolnego 24/25
Warsztaty dofinasowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Warsztaty "Moje drzewa w moim mieście"

Jednym z celów naszego projektu jest przekonanie uczestników i ich rodzin (poprzez efekt multiplikacji) jak ważną funkcję w naszym życiu pełni przyroda, a dokładnie drzewa. I, co ważne, nie tylko okazałe, duże drzewa, ale także małe zadrzewienia w okolicach naszych mieszkań, parki w miastach i zwykłe zieleńce. W programie, który ma pokazywać jak aktywnie chronić przyrodę , pokażemy najpierw jak ją poznawać i opisywać. Jak w większości naszych działań położymy też nacisk na poznawanie przyrody ,a szczególnie drzew, wszystkimi zmysłami ,co przełoży się na ogólny wzrost wrażliwości oraz zainteresowanie przyrodą, jej różnorodnością i ochroną. To działanie jest szczególnie ważne w młodszych grupach. Powinno to wpłynąć na ogólną postawę życiową uczestników, również i w przyszłości jako dorosłych osób.
Warsztaty są dwugodzinne i prowadzone w wersji dla dzieci z klas 0-III oraz dla młodzieży.. Warsztaty trwają dwie godziny, a dla młodzieży trzy godziny (wraz z konsultacją dendrologiczną)

Program "Wielkie odkrycia małych ludków"

Dzieci wiedza, że ochronie podlegają rezerwaty czy parki narodowe, ale często nie doceniają zieleni wokół swoich miejsc zamieszkania, w tym roślinności ruderalnej. W programie, który ma pokazywać jak aktywnie poznawać przyrodę poprzez obserwację i proste doświadczenia liczymy na ogólny wzrost wrażliwości oraz zainteresowanie przyrodą, jej różnorodnością i ochroną . Powinno to wpłynąć na ogólną postawę życiową uczestników, również i w przyszłości jako dorosłych osób.
Istotą naszego projektu jest podnoszenie wrażliwości i poszerzanie wiedzy uczestników poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą..
Warsztaty dla wszystkich chętnych szkół z Dąbrowy Górniczej, Warsztaty dwugodzinne prowadzone na terenach przyszkolnych lub w ogrodzie sensorycznym przy CAO. Uczestnicy spróbują znaleźć różne elementy przyrody, zarówno ożywione jak i nieożywionej i zbadać je prostymi metodami. W rezultacie sami będą umieli szukać elementów środowiska przyrodniczego dowiedzą się i jak je chronić. Wśród tych elementów będą także elementy środowiska nieożywionego.
Warsztaty zarówno w wersji dla dzieci z klas 0-III jak i dla młodzieży są dwugodzinne.

Aktualności

tworzenie stron webon.pl