2024-04-16 - #Kręci nas recykling
Drugie życie opon
Na co dzień opony dbają o nasze bezpieczeństwo. Jednak te, które po zużyciu zalegają w naszym otoczeniu, w tym parkach, lasach, podwórkach czy akwenach są zagrożeniem. Mogą być przyczyną pożarów, z czasem zaczynają też uwalniać mikroplastiki, mające szkodliwy wpływ na środowisko. Zatruwają glebę i przenikają do wody, przez co są niebezpiecznie nie tylko dla roślin i zwierząt, ale również dla nas. Dlatego troszcząc się o zdrowie swoje oraz bliskich, nie warto składować starych opon. Zwłaszcza że te po przetworzeniu mogą jeszcze zyskać drugie życie.
Oddane do utylizacji ogumienie poddawane jest m.in. odzyskowi energetycznemu, czyli zamieniane jest w alternatywne źródła energii. Zdecydowanie bardziej pożądany jest jednak odzysk materiałowy, dzięki któremu otrzymuje m.in. stal, tekstylia oraz granulat gumowy, nadające się do ponownego wykorzystania. Choćby ze wspomnianego granulatu gumowego można wyprodukować maty sportowe i izolacyjne, podkłady kolejowe, dywaniki samochodowe oraz wiele, wiele więcej.
Więcej na ten temat przeczytać można na https://www.oponeo.pl//artykul/recykling-opon
Gdzie oddać opony do utylizacji?
W każdej gminie można oddać stare ogumienie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) lub jego mobilnego odpowiednika (MPSZOK). Muszą one pochodzić z pojazdów osobowych o wadze do 3,5 tony oraz być oczyszczone z większych zabrudzeń. Przed udaniem się do punktu w swojej okolicy, warto najpierw poszukać informacji, o zasadach przyjmowania opon w danym miejscu – te nie wszędzie są identyczne. Sprawdźmy m.in., jakie dokumenty będą nam potrzebne na miejscu. Najczęściej będzie to potwierdzenie płatności za wywóz śmieci lub rachunek za media.
W niektórych gminach można przekazać opony do utylizacji przy okazji cyklicznego wywozu odpadów wielkogabarytowych. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nie w każdej miejscowości będzie to możliwe. Dlatego przed wyniesieniem kompletu opon pod śmietnikową wiatę, upewnijmy się z Urzędzie Gminy lub Miasta, czy rzeczywiście możemy tak postąpić.
Inna opcja to pozostawienie zużytych opon w zakładzie wulkanizacyjnym, o ile ten oferuje taką usługę. Nierzadko wiąże się to opłatą. Klienci Oponeo.pl mogą bezpłatnie oddawać zużyte ogumienie w wybranych serwisach partnerskich. Wystarczy podczas zakupów internetowych wybrać usługę dostawy z montażem oraz serwis oznaczony symbolem kampanii – wówczas z warsztatu wyjedziemy na nowych oponach, a stare zostaną przekazane do utylizacji.
Razem możemy więcej!
Kręci Nas Recykling to ogólnopolska kampania proekologiczna Oponeo.pl. W jej ramach w dniach 21.03-22.04 w całej Polsce organizowane są akcje sprzątania terenów zielonych. Za każde cztery zebrane opony, w tym także te oddane do wyznaczonych serwisów partnerskich w okresie trwania akcji, posadzone zostanie jedno drzewo. Oprócz tego akcje, podczas których zebranych zostanie najwięcej odpadów, nagrodzone zostaną oponami, które powędrują do pojazdów ochotniczych straży pożarnych lub karetek w wybranych placówkach.
Partnerem strategicznym kampanii jest firma Recykl. Dzięki tej współpracy zebrane opony zostaną przetworzone na granulat gumowy, z którego później wyprodukowane zostaną maty sportowe.
Informacje o trzeciej edycji Kręci Nas Recykling, odbywających się akcjach sprzątania oraz galerie zdjęciowe znaleźć można na stronie: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling
Trzecia edycja ogólnopolskiej kampanii proekologicznej Kręci Nas Recykling dobiegła końca. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności oraz kierowców z całej Polski zebrano aż 69 ton śmieci oraz 18 956 opon, które nie będą zanieczyszczać środowiska. Zwieńczeniem projektu będzie posadzenie ponad 4 tysięcy drzew, do czego zobowiązał się organizator – firma Oponeo.pl.
Razem po czystsze środowisko
W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania terenów zielonych. Objęły one parki, lasy, a nawet rzeki. Sprzątane były zalegające odpady, w tym także porzucone stare opony. W działania zaangażowało się niemal 3000 wolontariuszy, dzięki którym możemy żyć w czystszym i zdrowszym otoczeniu. W projekcie uczestniczyli także kierowcy, którzy przy okazji wiosennej wymiany opon na nowe mogli pozostawić zużyte ogumienie w serwisach biorących udział w akcji.
- Chcemy podziękować lokalnym społecznościom za ich niesamowite zaangażowanie, dlatego Oponeo.pl przekaże nowe opony do karetek lub pojazdów ochotniczych straży pożarnych w 10 gminach. O tym, gdzie one trafią, zadecydowała liczba odpadów zebranych podczas akcji sprzątania. Koordynatorzy i uczestnicy najskuteczniejszych akcji wskażą placówki, które otrzymają wsparcie – mówi Iza Maciejko-Osmańska, koordynatorka kampanii.
Nowe życie zebranych opon
Firma Oponeo.pl zobowiązała się, że za każde 4 opony zebrane w czasie trwania kampanii posadzi 1 drzewo. Obietnica ta zostanie wypełniona jesienią – wówczas 4739 sadzonek stworzy nowy fragment lasu. Będzie to ukoronowanie wspólnego sukcesu wszystkich uczestników Kręci Nas Recykling.
Zebrane opony zyskają nowe życie nie tylko dzięki symbolicznym drzewom. Partner strategiczny kampanii – Grupa Recykl S.A. – przetworzy ich część na granulat gumowy. Następnie ten trafi do firmy REKOPLAST Kompozyt, gdzie zostanie wykorzystany do produkcji mat sportowych, które będzie można w przyszłości ponownie przetworzyć. Warto wiedzieć, że z 10 tysięcy opon oddanych do recyklingu można uzyskać 70 ton granulatu gumowego, co wystarcza do produkcji aż 6 tysięcy m2 mat sportowych.
Zmieniamy otoczenie na lepsze
Kręci Nas Recykling to kampania zainicjowana przez Oponeo.pl oraz ekologa Dominika Dobrowolskiego. Jej celem jest zwiększanie świadomości Polek i Polaków o tym, jak istotna jest prawidłowa utylizacja opon. W tym roku odbyła się jej trzecia edycja.
Na co dzień opony zwiększają bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, a kiedy ulegną zużyciu, mogą zostać ponownie wykorzystane. Odzyskuje się z nich stal, tekstylia oraz granulat gumowy, z których produkowane są przedmioty codziennego użytku. Natomiast opony porzucane w parkach, lasach i akwenach, czy nawet te składowane na podwórkach, z biegiem lat zaczynają negatywnie oddziaływać na otoczenie.
- Mikroplastiki uwalniające się podczas powolnego rozkładu opon mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska oraz żyjących w nim organizmów. Dlatego warto przekazywać stare i zużyte ogumienie do prawidłowej utylizacji, choćby do lokalnych PSZOK-ów – mówi Iza Maciejko-Osmańska.
Więcej informacji o kampanii Kręci Nas Recykling, a także baza wiedza na temat utylizacji i recyklingu opon znajduje się na stronie: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling