Lekcja, która zakorzeni się na dłużej – warsztaty ogrodnicze
Sadzenie warzyw zamiast zajęć w ławce? Młodzież z Dąbrowy Górniczej jest na tak. Udowadniamy, że najskuteczniejsza nauka o ekologii przynosi realne plony.
28 maja uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi im. Związku Orła Białego w Dąbrowie Górniczej wzięli udział w warsztatach w naszym Ogrodzie Sensorycznym, podczas których poznawali świat roślin wszystkimi zmysłami: wąchali, dotykali, a przede wszystkim samodzielnie sadzili warzywa.
Od sadzonki do talerza
Uczniowie otrzymali od naszych edukatorów wszystkie potrzebne narzędzia, rękawiczki oraz doniczki, a następnie samodzielnie zasadzili warzywa. m.in. por i seler. Maj to idealny miesiąc, aby się za to zabrać. Młodzi ogrodnicy wrócą do ogrodu tuż po wakacjach, aby zebrać własne, ekologiczne plony.



Warsztaty opierały się na idei integracji sensorycznej. Taki sposób odkrywania to znacznie więcej niż tylko zabawa – to klucz do głębszego zrozumienia świata, który stymuluje mózg do tworzenia nowych połączeń neuronowych. Dla dzieci jest to naturalny sposób nauki przez doświadczenie. Jest to dla nich jedna z pierwszych okazji, aby dowiedzieć się, skąd tak naprawdę bierze się jedzenie na ich talerzach.
O Ogrodzie Sensorycznym
Nasz Ogród Sensoryczny przy Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej pełni funkcję ogrodu kieszonkowego, czyli niewielkiej wyspy zieleni w miejskiej przestrzeni. Znajduje się w nim około 50 gatunków drzew, krzewów, roślin zielnych oraz trawnik pełniący rolę kwietnej łąki. Pozwala on odwiedzającym na doświadczanie natury różnymi zmysłami.
Zadbanie o taką przestrzeń wymaga jednak dużo pracy, a każda para rąk jest na wagę złota. Jeśli chcesz aktywnie działać na rzecz środowiska, spędzać czas na świeżym powietrzu i współtworzyć wyjątkowe miejsce w sercu miasta, zapraszamy do wolontariatu w naszym ogrodzie. Zgłoszenia przyjmujemy od osób indywidualnych, młodzieży, studentów oraz wszystkich, którzy chcą zrobić coś dobrego. Nie wymagamy doświadczenia, wystarczą chęci i pozytywna energia. Więcej na ten temat przeczytasz w zakładce Formy współpracy.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Adaptacja do zmian klimatu – czy to nas dotyczy?” dofinansowanego przez Miasto Dąbrowa Górnicza.

Dodaj komentarz